Jakie leki są dostępne w leczeniu urazów?Trauma stanowi jedno z największych wyzwań dla współczesnej opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia psychicznego. Uznając, że osoby, które doświadczyły traumy są w grupie wysokiego ryzyka rozwoju choroby psychicznej, badacze i klinicyści szukali różnych metod, aby pomóc im w radzeniu sobie ze swoim stanem. Prawdą jest, że żadne leczenie nie może nigdy wymazać pamięci o traumatycznym wydarzeniu, gdy już do niego doszło, ale istnieją leki i terapie, które mogą pomóc złagodzić wpływ traumy na umysł i ciało. W tym artykule wymieniono niektóre z najczęstszych leków stosowanych w leczeniu zespołu stresu pourazowego. (PTSD). Skupiają się one na kilku kluczowych obszarach: śnie, lęku, depresji i stresie. Każda sekcja zawiera krótkie wyjaśnienie, jak działają te leki, ich potencjalne skutki uboczne i jak można je bezpiecznie stosować w połączeniu z innymi metodami leczenia, takimi jak...

Leki uspokajające

Podobnie jak trauma, bezsenność jest częstym zjawiskiem w PTSD. Bezsenność to stan, w którym osoba ma problemy z zasypianiem i/lub utrzymaniem snu. Może być przewlekła lub tymczasowa i może mieć psychologiczne, fizjologiczne lub kombinację przyczyn. Osoby, które doświadczają PTSD często cierpią na bezsenność z powodu stresu, lęku i hiperaromatycznego pobudzenia autonomicznego układu nerwowego, które jest charakterystyczne dla PTSD. Leki uspokajające są często przepisywane, aby pomóc ludziom zrelaksować się, zasnąć i utrzymać sen. Najczęstsze rodzaje leków uspokajających to benzodiazepiny (jak lorazepam, diazepam i klonazepam), niebenzodiazepiny (jak zolpidem, zaleplon i zopiclone) i melatonina.

Antydepresanty

Stwierdzono, że leki przeciwdepresyjne mają specyficzny, korzystny wpływ na PTSD, w tym na objawy związane z depresją, lękiem i zaburzeniami snu. Do leków tych, należących do klasy leków zwanych SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), należą sertralina, fluoksetyna, paroksetyna, citalopram i escitalopram. Należą one do najczęściej przepisywanych leków na PTSD, a badania pokazują, że są skuteczne nawet w 70% przypadków. Leczenie lekami przeciwdepresyjnymi trwa od dwóch do czterech miesięcy. Dokładny czas trwania leczenia zależy od konkretnego pacjenta. Skuteczność leków przeciwdepresyjnych może być zwiększona poprzez wydłużenie czasu trwania leczenia. Ważne jest, aby w tym okresie regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne u lekarza, ponieważ czas trwania leczenia musi być zindywidualizowany dla każdego pacjenta.

Leki przeciwlękowe

Celem leków anksjolitycznych jest zmniejszenie objawów lęku, pomoc pacjentom w lepszym śnie i poprawa jakości ich życia. Benzodiazepiny, niebenzodiazepiny i buspiron to najczęściej przepisywane leki anksjolityczne na PTSD. Jeśli osoba doświadcza wysokiego poziomu lęku, benzodiazepiny mogą pomóc uspokoić osobę. Ta klasa leków jest często przepisywana we wczesnym okresie zdrowienia ze względu na szybkie działanie. Należy jednak pamiętać, że benzodiazepiny mają wysoki potencjał uzależnienia i nadużywania, więc nie są przepisywane długoterminowo.